AddOn AM1600D3DR8EN/8G x1 Dell A6457991 Compatible Factory Original 8GB DDR3-1600MHz Unbuffered ECC Dual Rank x8 1.5V 240-pin CL11 UDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
This Dell A6457991 compatible 8GB DDR3-1600MHz dual rank unbuffered ECC 1.5V 240-pin CL11 factory original UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
Availability: Call or email
Description
Details
OVERVIEW:
  • Limited Warranty : Lifetime
  • Memory Size : 8 GB
  • Memory Technology : DDR3 SDRAM
  • Number of Pins : 240-pin
  • Memory Voltage : 1.50 V
  • Form Factor : UDIMM
  • Number of Modules : 1 x 8GB
  • Thickness : 300 mil
  • Country of Origin : NA
  • Memory Speed : 1600 MHz
  • Width : 1.5"
  • TAA Compliant : No
  • Memory Standard : DDR3-1600/PC3-12800
  • Length : 5.5"