Description
Details
StarTech.com 4-Post 42U Server Rack Cabinet, 19" Data Rack Cabinet for Computer / IT Equipment mount, Rack Server Cabinet with Casters - 4-Post 42U server rack enclosure w/ adjustable mounting depth - 2000lb (900kg) weight capacity - Network cabinet rack ships fully assembled - IT rack cabinet comes w/ installed casters & leveling feet - EIA/ECA-310-E compliant
OVERVIEW:
- 1 x 42U Server Rack Cabinet - 24 Inches Wide
- 200 x M6 Cage Nuts 200 - M6 Screws
- 200 x Plastic Cup Washers
- 1 x Hex Key 2 - Keys
- 1 x 10 ft. [3 m] Hook and Loop Tape
- 1 x User Manual
Additional Info
Additional Info
| SKU | 03243RK4242BK24-BF |
|---|---|
| Weight | 284.4000 |
| Is Featured | N/A |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | RK4242BK24 |
| Width | 23.8" |
| Length | 41.6" |
| Height | 77.2" |
| Product ID | 03243RK4242BK24 |
| UNSPSC | N/A |
| Other Part Number | N/A |
| Special Price | N/A |











